Serwis o zdrowych kościach

W toku całego życia jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnorakiego rodzaju. Choroby kości także nie są rzadkością. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie ciała ludzkiego.
Składające się nań części kostne stanowią „magazyn” na składniki mineralne, i mimo, że cyklicznie podlegają odnowie to są narażone na atak przez chorobę. A ta może przejawiać genezę różnorodnego rodzaju. Do najczęściej występujących należą przyczyny: o charakterze dziedzicznym, związane z niedoborami witamin i minerałów, wywołane zmianami hormonalnymi oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Wraz z upływem lat zwiększa się prócz tego zagrożenie rozwojem zrzeszotnienia kości.
ukł‚ad kostny zdrowy
Stan ten może wywoływać zwiększoną kruchość kości. Wczesne stadia rozwoju choroby często pozostają ignorowane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – niedoceniony. Szkoda, ponieważ najlepsze wyniki pozwala uzyskać szybko podjęte leczenie. Niezwykle ważne jest jednak głównie prowadzenie działań z zakresu profilaktyki. Wówczas nawet w jesieni życia będziemy mieli możliwość cieszyć się sprawnością. Do konkretnych elementów profilaktyki zaliczamy: systematycznie wykonywane ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednią, obfitującą w składniki mineralne oraz witaminy dietę. Dobrym rozwiązaniem będzie też monitorowanie wagi, jako że nadwaga ma wyniszczający wpływ na układ kostny.

Dodaj komentarz